Rozmowy ZnadPlanszy #13 – gry wojenne

Wiedza na temat gier wojennych u większość grających w nowoczesne gry planszowe kończy się na tym, że takie gry w ogóle istnieją. Z jednej strony przyciągają możliwością strategiczno-taktycznego  zmierzenia się z (przeważnie historycznym) tematem gry oraz wykreowania własnej wersji historii, ale z drugiej liczba komponentów, szczegółowość zasad i ich obszerność potrafi zniechęcić prawie każdego chętnego do zakosztowania tego gatunku gier. Czym są gry wojenne, czy faktycznie są takie skomplikowane i jaka jest ich historia, porozmawiamy wspólnie z naszym gościem – Jackiem „Palladinusem” Szmanią, redaktorem bloga ciekawegry.wordpress.com. W czasie audycji zdradzimy również kto wyda polską wersję jednej z części serii Conflict of Heroes, podyskutujemy na temat kontrowersyjnych tematów gier, a z okazji końca roku zajmiemy się też kalendarzami.

Odnośniki do tematów, o których mówimy w audycji:

 1. Taktyka i Strategia – Militarny Magazyn Historyczny.
 2. Strategie – forum historyczno-wargamingowe.
 3. Consimworld – „wojenne BGG”.
 4. The Eagle and The Star (Orzeł i Gwiazda) na BGG.
 5. Conflict of Heroes: Price of Honour – Poland 1939 na BGG.
 6. Wydawnictwo STRATEGEMATA.
 7. 10 gier dla początkujących graczy wojennych.
 • Cez

  Tycjan, chcesz zagrać w prawdziwą grę wojenną? Zagrajmy w Ścieżki chwały. Weekend mamy z głowy 🙂

  • O ile uważam, że „Ścieżki chwały” to jedna z najlepszych gier wojennych i chyba najlepsza CDG, to jednak z Tycjanowi po przygodzie z 1775: Rebellion poleciłbym coś lżejszego. Coś (innego) z mojej listy 🙂

   • O @disqus_gSjTpNcx0z:disqus słuchaj Jacka, a nie od razu chcesz mnie zatopić 🙂

    • Cez

     Ze ścieżkami jest jeden problem. Długo się gra. Bo w sumie samo jądro gry nie jest jakoś bardzo skomplikowane. No jest trochę wyjątków… A i tych żetonów niby jest wiele na planszy, ale na turę porusza się tylko kilkoma. Ta gra ma w sobie wiele mechanizmów eurogrowych, moim zdaniem.

     • Jest masa wyjątków, a jeśli CDG to mechanizm z euro to się zgadzam.

 • ozy

  Nisza nisz, ale miło, że podjęliście temat. 🙂

  • A mi ktoś zwrócił uwagę, że to pierwszy odcinek, w którym się o nic nie posprzeczaliśmy. Doroślejemy czy dziadziejemy? 😀

 • Krzysztof Dytczak

  Chciałbym sprostować wypowiedź KubuP dotyczącą gry Majdan. Z
  nagrania dowiedziałem się, że w ww. grze „krew się
  leje”.
  Powyższe stwierdzenie mija się z prawdą.

 • RAJ

  Czy tak ciężko znaleźć definicję?
  „A wargame (also war game) is a strategy game that deals with military operations of various types, real or fictional.”

  Innymi słowy – gra wojenna to gra strategiczna, której tematem przewodnim są działania militarne. Z tego powodu ‚Memoir 44’ jest grą wojenną, natomiast ‚Zimna Wojna’ nie jest. Osobną kwestią jest to, że ‚M’44’ jest wśród gier wojennych tym, czym ‚Wojna’ wśród gier karcianych.
  Gra wojenna może być zarówno historyczna jak i fikcyjna. Najlepszym przykładem są tu ‚Twilight Struggle’ albo ‚Wojna o Pierścień’.
  Według mojej wiedzy eurograczy odstręczają od gier wojennych przede wszystkim skomplikowana instrukcja oraz długi czas rozgrywki. Warto jednak wiedzieć, że są gry wojenne o różnym stopniu komplikacji – i jest całkiem sporo takich, których instrukcja mieści się na ośmiu albo i czterech stronach. Polecam ‚The First World War’ (wydana również po polsku) oraz ‚A Victory Lost’ (jedna z najlepszych historycznych heksowych gier wojennych).
  Co ciekawe, jest cała seria gier wojennych, które w całości mieszczą się na pocztówce (plansza, żetony i instrukcja)!!!
  Tak więc ten podcast zaledwie liznął ten temat i to bardzo słabo.

  • Taką pocztówkową grę wojenną mieliśmy swojego czasu wydać w Świecie Gier Planszowych jako dodatek 🙂

  • Definicję znaleźć łatwo, ale ciężko ją obronić. Dal przykłady, Zimna wojna jest na pierwszym miejscu rankingu BGG gier wojennych. Nie uważam, że ten ranking jest jakimś bezwzględnym wyznacznikiem, ale już samo to sugeruję, że jednak ciężko o definicję, na którą zgodzą się wszyscy gracze.
   Co do podcastu, to niestety czas jest jednym z większym ograniczeń. Uwierz mi, miałem co najmniej kilka dalszych tematów, o których chciałem powiedzieć.
   Mam nadzieję, że odbędzie się kontynuacja tego zagadnienia w Rozmowach 🙂

   • Skoro temat wciąż jest żywy, to trzeba będzie o tym porozmawiać 🙂

   • RAJ

    To, że Zimna wojna jest na BGG traktowana jako gra wojenna wynika z tego, że za taką uważają ją eurogracze. ;P