Rozmowy ZnadPlanszy #37 – Games Factory Gate

Temat #37 odcinka Rozmów.ZP nie będzie zaskoczeniem. Postępowanie, kłamstwo wydawnictwa Games Factory, które zostało wyciągnięte na światło dzienne, zbulwersowało bardzo dużą grupę osób. Postanowiliśmy nie angażować się od razu w internetowe dyskusje, ale na spokojnie, najpierw chcieliśmy zebrać informacje, aby dopiero na ich podstawie podyskutować i wyciągnąć wnioski dotyczące nagannego postępowania wydawnictwa GF, jego przyszłości oraz konsekwencji ich nieszczerej polityki informacyjnej w kontekście przyszłości polskiego finansowania społecznościowego. Oprócz naszych komentarzy będziecie mogli poznać wypowiedzi Kamila Rogulskiego z platformy Wspieram.to, Łukasza „Wookiego” Woźniaka z Zagramw.to oraz Tomasza Bara z Hexy Studio, który pomoże nam odpowiedzieć na pytanie: co dalej z „Solar City”?. Ale przede wszystkim, poznacie odpowiedzi na nasze pytania, które zadaliśmy Zarządowi Games Factory. Dodatkowo jako pierwsi poznacie pomysł platformy Zagratw.to, czyli „Program ochrony wspierającego”. Wstęp mało wesoły, ale podczas nagrania będzie jak zawsze. 🙂

Kilka linków:

 • asiok

  Polski crowfunding chyba się „wyciszył” niezależnie od GF. Na wspieram.to widzę teraz cztery pozycje – i wszystkie wyglądają niezbyt mocno.

  Na zagramw.to nie ma żadnej aktualnie prowadzonej kampanii, zobaczymy co będzie z nim dalej. A pamiętajcie, że jeszcze chyba żadnej gry z tego portalu odbiorcy nie dostali.

  Co do „obrażania” się na wydawnictwo temat jest być może szerszy. Ilość gier na rynku jest coraz większa, naprawdę nieczęsto pojawiają się na nim jakieś perełki. I w tym zalewie podobnych do siebie workerplacementów o identycznym wyglądzie i identycznej mechanice może się okazać, że mając do wyboru dwie gry odbiorcy wybiorą tą nie z GF i tyle. Co do ewentualnych problemów z licencjami – być może nie dostaną niczego bez zaliczki i już. Koszt ewentualnego kredytu na wyprodukowanie będzie musiał być uwzględniony w biznes planie i tyle.

  Czy afera spowoduje upadek GF? Nie. Czy wcześniejsze działania lub ich zaniechanie może spowodować (lub już spowodowało) kłopoty wydawnictwa? Na pewno tak.

  Mam nadzieję że GF odda pieniądze wspierającym, którzy liczą na zwrot, rozwiąże swoje problemy i będzie działać dalej wzmocnione nabytą wiedzą.

 • Grzegorz Więcek

  Chyba Wookie to zepchnie na Bank z którym podpisze umowę ze to on będzie te pieniądze przetrzymywał a Wookie tylko będzie uwalniać zdysponowane pieniądze.

  • Z tego co wiem, to Łukasz ma kilka pomysłów jak to rozwiązać, ale zostawię szczegóły już jemu do zdradzenia. 🙂